דף הבית >> מאמרים >> הורות משימה קשה
הורות – משימה קשה
 
כיום, להיות הורים זו משימה קשה והדרישות היום מהורים הם גבוהות מאוד.
בעבר, כאשר ילד היה "עושה בעיות", ההורים היו נותנים לו מכה ו/או שולחים אותו לחדר. הורים היו משתמשים בסמכות שתלטנית- היו מצווים על הילדים ומצפים לציות, הייתה ענישה פיזית שהשיגה משמעת וציות. לתווך הקצר, סגנון הורות זה משיג משמעת. אך, לתווך הארוך, סגנון הורות זה יכול ליצור קשיים פסיכולוגיים ורגשיים רבים.
כיום, מאחר ויודעים כי ענישה נחשבת לפחות אפקטיבית ובמיוחד הענשה פיזית, על ההורים להשתמש בסמכות סמכותנית- להציב גבולות לילדים, אך מתוך הבנה והתחשבות ברגשותיהם. הורות זו דורשת עבודה והשקעת אנרגיות גדולה. עלינו להבין את הילד ולהקשיב לו. עלינו להכיל את רגשותיו להיות אמפאתיים כלפיהם ולפרש לו אותם. עלינו לדעת לתקשר בצורה בונה עם הילדים ולהציב להם גבולות בצורה ברורה אך ללא כעסים ותוקפנות.
הורים מצופים לחנך את ילדיהם ולהסביר להם איך נכון להתנהג ואיך לא. כל אלו דורשים ידע ומיומנות. לצערנו ידע זה ההורים לא מקבלים בשום שיעור בתיכון או באוניברסיטה.
אנו נדרשים לנחת רוח ושלווה על מנת להיות סובלנים לבדיקת הגבולות וההתנהגויות הלא בוגרות של הילדים. מנגד, החיים היום עמוסים מאוד, הורים מצופים לעבוד משרה מלאה מחוץ לבית, לחזור הביתה עייפים ולהמשיך לבשל לנקות לכבס..
נשמע בלתי אפשרי, לא?
 
ברצוני להוסיף כי המיומנויות שכיום דורשים מהורים הם מיומנויות שנדרשות מאיש טיפול. אך לאיש טיפול יותר קל לעמוד בהם:
1)   איש טיפול לומד לפחות שני תארים בכדי לטפל בילדים. אף אחד לא לימד אתכם להיות הורים. אין קורס הורות בבית ספר תיכון או באוניברסיטה.
2)   איש טיפול מטפל, מכיל, מקשיב אמפתי וסובלני כלפי הילד במשך 50 דקות בלבד!!  בעוד אתם נדרשים לכך 24 שעות 7 ימים בשבוע!!!
3)   איש טיפול שעובד בצורה מקצועית, דואג להדרכה לפחות אחת לשבועיים לשם קבלת נקודת מבט חיצונית על סיטואציות וחשיבה משותפת. להורים בדר"כ אין הדרכת הורים אלא אם הם ממנים את ההדרכה באופן פרטי.
 
לסיכום, היום יש צפייה מהורים להיות כמעט פסיכותרפיסטים לילדיהם אך אין להם את הכלים הדרושים לכך.
 
אז מה עושים?
 
1)   קודם כול, תתחילו בכך שתפרגנו לעצמכם - אתם עושים עבודה קשה מאוד ללא לימודים או תמיכה רגשית.
2)   הבינו שתמיכה להורים היא סוג של חובה בכדי להצליח במשימה הקשה הזו. תצרו לעצמכם קבוצת תמיכה בין חברים - הורים לילדים אחרים. כנסו לפורומים בנושא הורות. תגיעו להרצאות בנושא הורות. ובמידת הצורך רכשו הדרכה הורית.
3)   אל תתביישו בבעיות ובקשיים. קשה לי לאמין שיש היום הורים שלא מתמודדים עם קשיים בחינוך הילדים.
4)   דאגו להתאוורר, להיפגש עם חברים או לצאת ל"דייט" עם בן/ת הזוג ללא הילדים. אתם צריכים לעשות דברים שמרגיעים אתכם ולא להישאב לעומס והמתח של היום יום. תעשו את זה ללא רגשות אשם!! כאשר אתם נהנים, מבלים או נחים אתם יוצרים לילדים שלכם הורים טובים יותר.
 
 
ישר כוח
ובהצלחה
נכתב על ידי מרב רייף ממן msw- בעלת תואר שני בעבודה סוציאלית מתמחה בטיפול בילדים והדרכת הורים ניתן ליצור קשר בטלפון052-8586395   או במייל  meravreif@yahoo.com   
 

 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים