דף הבית >> מאמרים >> פוביות
פוביות
      שם המטופל ופרטים מזהים שונו

גל (שם בדוי) רווק בן 30 פנה אלי בשל פחד מחתולים.
הפחד מחתולים הפריע בתפקוד היומיומי של גל. הוא נמנע לבקר חברים בעלי חתולים. הפחד פגע ביכולת שלו לטייל בחופשיות ללא דאגות בשכונה בה הוא גר ויצר מתח רב ושיתוק כאשר היה נחשף לחתול.
המפגש הראשון הוקדש ללקיחת היסטוריה, הגדרת מטרות הטיפול וביסוס מקום בטוח.
 מקום בטוח – יחד עם המטופל בונים תמונה שבהמשך המטופל ידמיין ותשמש כתמונה מרגיעה. אנחנו בוחרים מקום קיים או מדומיין בו המטופל מרגיש בטוח, שליו ושלם עם עצמו. נפרט את המקום בכמה שיותר חושים – מה המטופל רואה ,שומע, מריח, חש ובמידה ואוכל מעורב אפשר לדבר גם על טעם. ככול שהתמונה מפורטת יותר ומפעילה יותר חושים למוח יותר קל לחבר את המטופל לתמונה וליצור תחושת רוגע.
 
כאשר גל נשאל על תחושותיו בזמן חשיפה לחתולים הוא
תיאר מחשבה של "אני חסר אונים", פחד משתק ותחושות גוף של לב פועם ורעד.
במהלך המפגשים עשינו מספר עיבודים באמצעות EMDR

  1. אירוע 1 - האירוע התרחש כאשר גל היה בן שנתיים. גל לא זכר אותו אך שמע עליו מאמו. כאשר היה בן שתיים חתול שרט אותו והוא נבהל מאוד.
אומנם גל אינו זוכר את המקרה אך מהסיפורים ששמע מאימו   הוא יכול לדמיין לעצמו את הסיטואציה. זיכרון, גם אם הוא מדומיין, משפיע עלינו ועל כן ניתן  וכדאי לעבד אותו.
כאשר גל העלה בדמיון את האירוע הזה הוא ציין שחש חוסר אונים הלם וחוסר הבנה " מה קורה כאן?" ציין כי האירוע מטריד אותו 8 מתוך 10 . במהלך העיבוד גל דמיין את אמו מגנה עליו ומרגיעה ואתו. בסוף העיבוד האירוע הטריד ברמה 1 מתוך 10.

  1. אירוע נוסף שעיבדנו יחד היה אירוע מלפני 5 שנים עם חתול של השכנים בו גל הרגיש גם כן חסר אונים. בתחילת העיבוד האירוע הטריד אותו ברמה של 10 במהלך העיבוד גל נזכר בפעולות שעשה על מנת לעזור לעצמו. פנה לעזרת בת הזוג שלו , פנה לשכנים בבקשה שיקחו את החתול וכו'. זיכרון זה עזר לגל להבין שהוא לא חסר אונים ויש לו דרכים להתמודד.
בסוף העיבוד האירוע הטריד את גל ברמה של 1.
 
בהמשך עשינו עיבוד לעוד 2 אירועים בהם גל נתקל בחתול של קרובי משפחה. אירועים אלו קרו לאחרונה.
בהמהלך העבודה על אירועים אלו עלו שתי תחושות שונות:

  1.  פחד מהחתול
  2.  גועל מהחתול
הקדשנו זמן עיבוד לכל אחת מתחושות אלו ועל כן העיבוד נמשך מספר פגישות.
במהלך העיבוד שאלתי את גל -מה מעורר את הפחד? מה הדבר הכי נורא שיכול לקראות? גל העלה שהחתול יכול לנשוך אותו. במהלך העיבוד גל הבין שהסיכוי לכך קטן. בנוסף, סביר להניח שהחתול מחוסן ועל כן אינו יכול להדביק אותו במחלות.
כאשר עיבדנו את תחושת הגועל, גל הבין כי במקרה הגרוע ביותר תמיד אפשר ללכת הביתה להתקלח.
 
לאחר תהליך קצר של 8 מפגשים גל דיווח כי הפסיק לחוש חרדה ושיתוק בנוכחות חתולים. החל לטייל ללא חרדה ברחובות. וגם הרגיש בנוח לבקר את חבריו בעלי חתולים.
 
 
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים