דף הבית >> מאמרים >> טיפול emdr
EMDR- שיטת טיפול חדשנית ואינטגרטיבית
בעבודתי בקליניקה אני אוהבת להשתמש במגוון שיטות, על מנת ליצור טיפול אינטגרטיבי המתאים באופן המדוייק ביותר למטופל.
ברצוני להציג את שיטת ה emdr - שיטה יעילה מאוד - חדשנית ואינטגרטיבית.
Emdr -Eye Movement Desensitization and Reprocessing 
היא שיטת טיפול חדשנית אשר פיתחה דר' פרנסין שפיר. שיטה נמצאה יעילה במחקרים רבים עד כי זכתה להכרה רשמית על ידי אירגונים בינלאומיים רבים כגון הסתדרות הפסיכולוגים האמריקאית, הסתדרות הפסיכיאטרים האמריקאית, ארגון הבריאות הבריטי, והארגון הבינ"ל לחקר הטראומה (ISTSS).
בעבודה עם EMDR ניתן לשלב טכניקות משיטות שונות כגון cbt  , עבודה ממוקדת רגש, עבודה ממוקדת גוף, nlp, דמיון מודרך, ועוד. השיטה עוצמתית וממוקדת כך שיכולה לפתור קשיים רגשיים מגוונים תוך מספר פגישות מצומצם. יחד עם זאת, ניתן לעבוד איתה בצורה עדינה במידה והמטופל זקוק לכך.
במקור Emdr פותחה ושימשה לעבודה עם טראומה וחרדה. אך כיום ישנם פרוטוקולים רבים ומגוונים המשמשים לטיפול במגוון רחב של קשיים רגשיים ומותאמת לאוכלוסיות רבות.
הרציונל של השיטה
אירועים שלילים עוצמתיים שאדם חווה בעברו ובמיוחד בילדות היו עוצמתיים מידי בכדי שמערכת עיבוד המידע שלו תוכל לעבד אותם. על כן נוצר מצב של מעין "תקיעות" במערכת.
כתוצאה מהתקיעות הזו, גירויים בהווה יכולים לעורר את אירוע העבר ה"תקוע". עוררות אירוע העבר, מעוררת סימפטומים עוצמתיים בהווה. סימפטומים אלו יכולים להיות  תגובות רגשיות עוצמתיות, חשיבה שלילית ופרשניות של סיטואציות באופן שלילי חרדות דיכאון ועוד.
בכדי להפחית את הסיפטומים יש לחזור לאירועי עבר, לנתח אותם ולבצע עיבוד מועיל לחוויה. איבוד האירוע בעבר יאפשר שינוי של החוויה בהווה וכך יקל על הסימפטומיים. במקרים בהם יש קושי למטופל לחזור לאירועי עבר, יש אפשרות לעבוד תחילה על אירועי הווה ולעבד אותם אפקטיבית.
כיצד העיבוד נעשה?
תחילה נעשה ניתוח קוגנטיבי, רגשי וגופני לסיטואציה הנבחרת לעיבוד.
ואז נשתמש בתנועות עניים – אשר יוצרות זרימת מידע בין שתי האונות מה שעוזר למוח לעבד מחדש את האירוע בצורה אפקטיבית . התהליך מעודד את המטופל להשתמש במשאבים הפנימיים שלו, ומתוכם להגיע לפיתרון ועיבוד חיובי של הסיטואציה. כל זאת תוך שליטה מלאה של המטופל בתהליך.
חשוב לציין שemdr שיטה טובה לעיבוד אירועים מטרידים, ובנוסף היא  גם שיטה מצויינת לחיזוק משאבים והכוחות.
חיזוק משאבים יכול לשמש לחיזוק בזמן בו אנחנו מרגישים "חלשים" רגשית. וכהכנה לקראת משימות עתידיות שאנחנו חוששים מהם, כגון הופעה מלחיצה לפני קהל או מבחן.
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים