דף הבית >> מאמרים >> חרדה וכישלון במבחן נהיגה
חרדת וכישלון במבחן נהיגה
 
  • שם המטופל ופרטים מזהים שונו
דן (שם בדוי) בן 35. הגיע אלי לטיפול לאחר שנכשל 11 פעמים במבחן נהיגה. לימודי הנהיגה התפרשו על 10 שנים בשל הפסקות ממושכות בין טסט לטסט. ההפסקות נעשו  בשל תסכול שהתעורר עקב הכישלונות. דן הביע תסכול רב מחוסר הצלחתו לעבור את מבחן הנהיגה וציין כי גם במהלך שיעורי הנהיגה הוא חש לא  מרוכז ועל כן מרבה לטעות.
מחשבות ורגשות שעלו בהקשר של הכישלונות הטסטים היו- " אני כישלון" " הכול אצלי מסובך" רגשות של  יאוש חוסר שליטה  ותחושה פיזית של מועקה בגרון.
דן ואני קיימנו 5 מפגשי טיפול.
המפגש הראשון- הוקדש להכרת הקשיים של דן, בניית תוכנית טיפול ויצירת מקום בטוח.
מקום בטוח – יחד עם המטופל בונים תמונה שבהמשך המטופל ידמיין ותשמש כתמונה מרגיעה. אנחנו בוחרים מקום קיים או מדומיין בו המטופל מרגיש בטוח, שליו ושלם עם עצמו. נפרט את המקום בכמה שיותר חושים – מה המטופל רואה ,שומע, מריח, חש ובמידה ואוכל מעורב אפשר לדבר גם על טעם. ככול שהתמונה מפורטת יותר ומפעילה יותר חושים למוח יותר קל לחבר את המטופל לתמונה וליצור תחושת רוגע.
מפגש שני –בחרנו אירוע לעיבוד בEMDR.  אירוע בו המורה נהיגה מסית את ההגה ואומר " מה יהיה?" בתחילת המפגש האירוע הטריד את דן ברמה של 6 בסולם של 0-10. בסוף המפגש האירוע הטריד אותו ברמה של 1.
מפגש שלישי - בתחילת המפגש דן ציין שבשיעור הנהיגה האחרון הוא חש ביטחון רב יותר מבעבר.
דן סיפר על חלום שחלם בן מפגשי הטיפול. בחלום הוא נהג בצורה פרועה ולא אחראית. עשינו עיבוד לחלום. בתחילת המפגש החלום הטריד ברמה 8 ובסופו 0.
עברנו לעבודה על חיזוק משאב - לשאלה איזו תכונה אתה זקוק על מנת לעבור טסט נהיגה דן ענה -ביטחון. דן בחר בשיעור נהיגה האחרון בו הרגיש ביטחון. חיזקנו את התחושה הזו על ידי EMDR. ואח"כ חיברנו את תחושת הביטחון לאירוע עתידי מדומיין בו דן מדמיין עצמו עובר טסט עם תחושת ביטחון זו.
מפגש רביעי- בחרנו לעבוד על אירוע בו הרכב נכבה לדן בזמן טסט נהיגה. בתחילת המפגש הארוע הטריד את דן ברמה של 9 מתוך 10 ובסופו לאחר עיבוד EMDR האירוע הטריד אותו 1.
גם במפגש זה עשינו חיזוק משאב הפעם דן בחר ברוגע כתכונה לחיזוק.
 
חשוב לציין, במהלך המפגשים דן העלה אירועי עבר שהתקשרו לתחושות של כישלון עבר בתחום אחר. בנוסף, דן סיפר על צפיות גבוהות של הוריו ממנו בילדות. אך, מאחר והיה לנו זמן מוגבל לעבודה עד מבחן הנהיגה הבא, ומכיוון שדן הוא גבר עם כוחות, בעל יכולת לעבוד ממוקד, לא היינו צריכים להקדיש מפגשים נפרדים לאירועים אלו.
 
מפגש חמישי - נפגשנו יום לפני מבחן הטסט. המפגש היה קצר יותר ובו ביצענו רק חיזוק משאב- חיזקנו תחושה של ביטחון.
 
לאחר המפגש החמישי דן עבר מבחן נהיגה וקיבל את רישיון הנהיגה שלו. ככה תמו 10 שנים של תסכול רב ותחושה עמוקה של חוסר הצלחה.
 
 
 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים