דף הבית >> מאמרים >> חוסר מוטיבציה ללמידה

אין ילד עצלן, יש ילד חסר מוטיבציה ללמידה
 

באחד המאמרים הקודמים שלי כתבתי שאין דבר כזה ילד רע, יש ילד שרע לו.
היום, אני כותבת על כך שאין ילד עצלן, יש ילד חסר מוטיבציה ללמידה.
כיום, בחברה שלנו, נושא הלימודים הוא חשוב ביותר. רוב ההורים רוצים שילדיהם יצליחו בלימודים, כדי שבעתיד כול הדלתות יישארו פתוחות עבורם  ובכדי שיזכו לפרנסה מסודרת וקבועה. הילדים מרגישים את זה ויודעים שלהיות תלמיד טוב ולהביא ציונים גבוהים הביתה זה דבר מוערך מאוד. לכן, אין ילד שלא רוצה להצליח בלימודים. אך עדיין, ישנם ילדים שלא אוהבים לעשות שיעורי בית, לא מקשיבים בכיתה וחסרי עניין בלימודים. לדעתי זה לא מתוך עצלות, אלה מתוך חוסר מוטיבציה. חוסר מוטיבציה יכול לנבוע מכך שהמטלות קשות מדיי לילדים. הקושי יכול לנבוע מסיבות שונות להלן דוגמאות:
הפרעת קשב וריכוז- יוצרת קושי עבור הילד להתרכז בזמן השיעור בכיתה. במצב כזה, כול רעש הכי קטן, יגרום לילד להסב את תשומת ליבו מדברי המורה לגירוי המפריע. הילד יתקשה לעקוב אחרי השיעור ולכן יתקשה לקלוט את החומר. בישיבה על שעורי הבית, יתקשה לשבת זמן ממושך ויווצר אצלו תסכול רב. כמו כן, ישיבה ממושכת בכתיבת מבחן תהיה משימה קשה גם כן.
לקות למידה- במידה ויש לילד לקות למידה הילד יתקשה לקרוא ולעשות שעורי בית באופן עצמאי ויתקשה להשלים מבחנים. ייתכן והשלמת משימות לימודיות ידרשו ממנו זמן רב יותר מהצפוי.
בעיה רגשית- במידה והילד סובל מבעיה רגשית, ייתכן והינו מוטרד והוא אינו פנוי ללמידה. לכן, הוא יתקשה להשקיע אנרגיות בלמידה. דעתו תוסח בקלות והוא יתקשה לשמור על ריכוז לאורך זמן.  קושי רגשי יכול לנבוע מאירועים שונים כגון: מעבר דירה, מוות של אדם קרוב כמו סבים, גירושי הורים או אפילו ריב פשוט בין ההורים שגורם לילד לחשוש לשלמות התא המשפחתי.
בשורה התחתונה, אם הילד שלכם לא מקשיב למורה בשיעור,  חסר מוטיבציה לעשיית שעורי בית והכנה למבחנים, נסו להבין האם ישנו קושי שמקשה עליו את הריכוז בלמידה. אל תניחו כי הוא עצלן ובטלן, נסו להבין האם יש מניעים אחרים. לעיתים יש צורך לבדוק את הנושא מקצועית.
אל תשכחו, ילדים רוצים שיתגאו בהם ושישבחו אותם.  על כן, חשוב גם להם להיות תלמידים טובים.
מוטיבציה ללמידה בגיל הרך
לפני זמן מה נפגשנו עם חברים. הצעתי לביתם בת השנתיים לשחק במשחק "ביצים". במשחק, הילדה צריכה לחבר ביצים המחלוקות לשני חלקים- בצד אחד מספר חורים ובצד השני אותו מספר בליטות. המשחק דורש רמה של מוטוריקה עדינה הצפויה להיות לילדה בגיל זה. הילדה כבר הכירה את המשחק וסירבה לשחק בו בטענה ש" אני לא יודעת לעשות את זה."  ביקשתי שוב. אך, היא סירבה. ציינתי, שאני בטוחה שתצליח ובחרתי את הביצה הקלה ביותר. הילדה ניסתה והצליחה.  קראתי בשמחה ואמרתי: "את רואה שאת יכולה. את ממש חכמה. כול הכבוד"!!! כול זה נאמר בהתלהבות רבה מאוד.  הילדה הסכימה לנסות ביצה נוספת שגם אותה הצליחה לחבר וניסתה עוד מספר ביצים את כולם חיברה בהצלחה רבה. אביה של הילדה נדהם: "ניסינו ללמד אותה מספר פעמים לחבר את הביצים ללא הצלחה." אך יכול להיות שהוריה ניסו מספר פעמים ללמדה ללא הצלחה ואני לימדתי את הילדה לחבר את הביצים בדקות ספורות? התשובה היא- הילדה לא הייתה צריכה ללמוד לחבר את הביצים, היא הייתה צריכה עידוד ותמיכה בכדי לעלות את ביטחונה העצמי ולהאמין שהיא אכן יכולה.
בנוסף, שמעתי טענות על אח של אותה ילדה ש" אין לו סבלנות לשבת"  ולכן, אינו בקיא בכל החומר שנלמד בגן. אך, מתצפית שעשיתי ראיתי, כי לעיתים נוטים לתת לו משימות הקשות מידי לגילו. משימות אלו, יוצרות אצלו תסכול. למשל, הרכבת מודל בלגו. יחד עם זאת, כאשר הילד מצליח, הוא  לא זוכה להתלהבות ושבחים, אלא ההורים מתייחסים לכך כמובן מאליו. זה דומה למצב בו תעבדו קשה מאוד, תעשו דברים מעבר ליכולות שלכם והבוס שלכם לא יגיד לכם אפילו לא מילה טובה אחת על כך, וגם שכר לא תקבלו....
מי רוצה להמשיך לעבוד כך?  פלא שהילד לא רוצה לשבת ללמוד...
כאשר הילד שלכם מצליח במשהו, עושה משימה בצורה נכונה. שבחו אותו בהתלהבות רבה מאוד תמרו לו"  איזה חכם אתה. כול הכבוד... ממש מדהים."
אל תתקמצנו על מחמאות, זה יעודד את הילד ללמוד ולהתנסות במטלות דומות מאחר וכיף לקבל מחמאות  כאשר אתם מלמדים את הילד משחק חדש הקשור למשל במוטוריקה עדינה- בחרו את השלב הקל ביותר. במידה והוא מתקשה, עזרו לו קצת, וכאשר הוא מצליח שבחו אותו בהתלהבות, אפילו אם עזרתם לו. זה לא משנה אם הצליח לבד או בעזרתכם, העיקר לתת לו ביטחון להמשיך לנסות. תראו שימשיך לנסות ובסוף יצליח לבדו.
כאשר ילד כלל לא מנסה לבצע משימה, יש בעיה במוטיבציה וייתכן שזה כתוצאה מביטחון עצמי נמוך, פחד מכישלון וחוסר עידוד.
 
ב ה צ ל ח ה ! ! !
 
 

 
 
+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...
+ שלח משוב
לייבסיטי - בניית אתרים